آموزش کاشت سبزه گندم

سبز کردن سبزه یکی از سنت‌های زیبای ایرانی‌ها برای شروع سال جدید بوده و سبزه گندم، رایج‌ترین شکل سبزه برای عید نورزو است. آموزش کاشت سبزه عید را ببینید!

سبزه یکی از آیتم‌های مهم بر روی سفره‌ی هفت‌سین است و نمادی از رشد مجدد و آغازی نو می‌باشد. برای داشتن یک سبزه‌ی زیبا و شاداب، باید چند هفته قبل از آغاز سال جدید دست به کار شوید و مقدمات لازم را برای یک سبزه زیبا فراهم کنید.

برای کاشت سبزه عید به مهارت باغبانی خاصی نیاز ندارید و با استفاده از روشی آسان می‌توانید به راحتی یک سبزه گندم زیبا برای خود داشته باشید. اگر سبزه‌ها را در ظرف‌های کوچک بکارید می‌توانید از آن‌ها به عنوان یک هدیه‌ نیز استفاده کنید.

مواد لازم برای کاشت سبزه گندم

1 فنجان گندم کامل، حوله یا پارچه نخی تمیز، صافی، بطری اسپری، ظرف کم عمق برای کاشت سبزه، ربان برای تزیین

مراحل کاشت سبزه گندم

ابتدا گندم‌ها را درون یک کاسه بزرگ آب بریزید و به مدت 1 تا 2 روز اجازه دهید که گندم‌ها درون آب خیس شوند. در این مدت آب گندم را چند بار عوض کنید.

بعد از گذشت 2 روز جوانه‌های ریز و سفیدی روی گندم‌ها ایجاد می‌شود.

یک پارچه‌ی نخی را در مرکز یک صافی قرار دهید و گندم‌ها را درون آن بریزید و بعد از اینکه آب اضافی گندم‌ها از آن خارج شد، روی گندم‌ها را به طور کامل با پارچه بپوشایند و به مدت 2 تا 3 روز کنار پنجره و در تماس با نورخورشید قرار دهید.

در این مدت باید پارچه‌ی روی گندم‌ها مرطوب باشد. ابتدا پارچه را خیس کنید و بعد می‌توانید آن را با استفاده از بطری اسپری مرطوب کنید و مطمین شوید که تمام دانه‌های گندم مرطوب می‌شوند.( ظرف مناسبی را در زیر صافی قرار دهید تا آب اضافی درون آن جمع شود ).

برای رسیدگی به گندم‌ها و اطمینان از مرطوب بودن آن‌ها به طور مستقیم با دست آن را امتحان نکنید. می‌توانید مانند تصویر گندم‌ها را در چند ظرف تقسیم کنید تا رسیدگی به آن‌ها راحت‌تر شود.

هنگامی که جوانه‌های گندم به اندازه‌ی کافی رشد کردند و قابل مشاهده شدند، جوانه‌ها را به آرامی به ظرف اصلی منتقل کنید، در این مرحله می‌توانید به طور مستقیم به آن‌ها آب دهید( ولی نه به مقدار زیاد ).

در این مرحله نیز باید روی ظرف را پارچه مرطوب بپوشایند و در معرض نورخورشید قرار دهید. زمانی که جوانه‌ها رنگ سبز به خود گرفتند می‌توانید پارچه را از روی ظرف بردارید. ظرف را در کنار پنجره قرار دهید و هر روز با مقدار کمی آب، جوانه‌های گندم را آبیاری کنید.

بعد از گذشت چند روز گندم‌ها سبز و زیبا می‌شود و باید به فکر تزیینی مناسب برای آن باشید.

بهترین بذرها برای کاشت سبزه عیدسبزه عیدتان را در پوست تخم‌مرغ سبز کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *