نگران نباشید، همچنان باهوش‌تر می‌شوید

اگر سنی بالاتر از ۲۴ سال دارید، اخبار خوبی برای شما داریم. هر چند مغز در این سن شروع به کُند شدن می‌کند، اما معنایش کاهش هوش نیست. در عوض، شما با تکیه بر تجربه و میان‌بُرهای ذهنی خود، کاهش توان ادراکی را جبران می‌کنید.

در نتایج این پژوهش نیز آمده که تکیه بر استراتژی‌های ساده یا کسب تجربه در یک بازی می‌تواند بار ادراکی را برای بازیکن‌های مسن‌تر کاهش دهد. به بیان ساده‌تر، با بالا رفتن سن بهروری ما هم بالاتر می‌رود.

سوال بعدی شما شاید این باشد که اصلا چرا این اتفاق می‌افتد؟ دانشمندان می‌گویند: سوال خوبی است! هر چند دقیق نمی‌دانیم که چرا با بالا رفتن سن مغزهای ما کُندتر می‌شوند، اما یک متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه استنفورد می‌گوید که ترکیبی از عوامل خطرزا، ژنتیک، و فرسایش‌های عمومی دخیل هستند.

پژوهشی دیگر به سال ۲۰۱۴ توسط آلمانی‌ها انجام شده که مدعی است مغزهای ما شبیه دیسک سخت کامپیوترها هستند: هر دو با بالا رفتن حجم اطلاعات شروع به کند شدن می‌کنند. کرشنر توصیه می‌کند که تمرینات هوازی داشته باشید، رژیم غذایی سالم بگیرید، و مطالعه و یادگیری پیوسته را در سرتاسر عمر ادامه دهید تا ذهنتان تند و تیز بماند.

هر حیوانی که به آن فکر کنید، پستاندار، پرنده، خزنده، ماهی، دوزیست، هر چیزی، بالاخره یک مغز دارد. اما مغز انسان در میان تمامی موجودات زنده به معنای واقعی، منحصر به فرد است. با این حساب، اگرچه مغز انسان، بزرگ ترین مغز در بین موجودات زنده نیست اما این واحد به انسان اجازه سخن گفتن، تصور کردن و حل مسئله را می دهد.

برای مثال، به صورت تیتر وار می توان چندین مورد که تحت کنترل مغز هستند را مثال زد:

  • کنترل دمای بدن، فشار خون، ضربان قلب و تنفس را به عهده دارد.
  • هر ثانیه، هجوم گسترده ای از اطلاعات را از طریق حواس پنجگانه دریافت و تحلیل می کند.
  • راه رفتن، صحبت کردن، ایستادن، نشستن و تمامی حالات فیزیکی بدن انسان را کنترل می کند.
  • به شما اجازه می دهد فکر کنید، رویاپردازی کنید، منطق بیاورید و احساسات را تجربه کنید.

تمامی این فرآیندها در ساختمانی پیچ در پیچ و رازآلود که یک و نیم کیلوگرم در انسان بالغ وزن دارد رخ می دهد و دنیای انسان ها بدون آن، هیچ تفاوتی با دنیای حیوانات ندارد.

مغز، نخاع و عصب های محیطی، سامانه گسترده، پیچیده و یکپارچه ای از پردازش اطلاعات را پدید آورده اند که «سیستم عصبی مرکزی» نامگذاری شده است. به طور کلی، این شبکه مسئول تنظیم تمام جنبه های خودآگاه و ناخودآگاه زندگی ماست.

بررسی علمی مغز و سیستم عصبی، نوروساینس، نوروبیولوژی یا علوم اعصاب خوانده می شود. به دلیل اینکه علوم اعصاب رشته ای بسیار وسیع است و مغز و سیستم عصبی بسیار پیچیده اند، در این مقاله بیشتر به موارد پایه ای اشاره می کنیم و چندان وارد عملکردهای پیچیده سیستم عصبی نخواهیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *